قنوت

مرکز توزیع و نشر محتوای نماز

قنوت

مرکز توزیع و نشر محتوای نماز

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

حدیث هفته:
موضِعِ الصَّلاة مِنَ الدِّین کَموضِعِ الرَّأسِ مِنَ الجَسَد
جایگاه نماز در دین ، مانند جایگاه سر در بدن است.

کنز العمال، ج ۷، حدیث ۱۸۹۷۲

دنبال کنندگان ۲ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
بایگانی
آخرین نظرات
 • ۹ آذر ۹۶، ۱۰:۱۹ - پوریا قلعه
  ممنون
نویسندگان

۹۳ مطلب توسط «علی اصغر کشاورز» ثبت شده است

وقت نماز مغرب,وقت نماز عشا

زمان نماز مغرب از مغرب و یا غروب است بر اساس اختلاف فتوا تا ناپدید شدن «حُمرۀ مغربیّه»

 

فضیلت نماز مغرب از مغرب و یا غروب است بر اساس اختلاف فتوا تا ناپدید شدن «حُمرۀ مغربیّه» (رنگ سرخى که بعد از غروب آفتاب در مغرب ظاهر مى‌شود) و وقت فضیلت نماز عشا از موقعى است که سرخى مزبور ناپدید مى‌شود تا یک سوم از شب و وقت فضیلت نماز صبح از اول طلوع فجر یعنى سپیدۀ صبح است تا موقعى که هوا روشن شود.


زمان فضیلت نماز صبح و مغرب چه موقعی است؟
وقت نماز غفیله به نظر مراجع بزرگوار تا تمام شدن حمره مغربیه است که تقریبا به اندازه خود نماز مغرب وقت است که خوانده شود و اما وقت فضیلت نماز مغرب و صبح : فضیلت نماز مغرب از مغرب و یا غروب است بر اساس اختلاف فتوا تا ناپدید شدن «حُمرۀ مغربیّه» (رنگ سرخى که بعد از غروب آفتاب در مغرب ظاهر مى‌شود) و وقت فضیلت نماز عشا از موقعى است که سرخى مزبور ناپدید مى‌شود تا یک سوم از شب و وقت فضیلت نماز صبح از اول طلوع فجر یعنى سپیدۀ صبح است تا موقعى که

 • علی اصغر کشاورز


از حضرت امام باقرـ علیه السّلام ـ منقول است که چون عروس را نزد تو بیاورند بگو که پیش که از آن وضو بسازد و تو هم وضو بساز و دو رکعت نماز بخوان و بگو که او را نیز امر کند که دو رکعت نماز بگذارد ، پس حمد الهی بگو و صلوات بر محمد و آل محمد بفرست.[1]

 

 

ازحضرت صادق ـ علیه السّلام ـ منقول است: هر گاه کسی اراده ی خواستگاری نماید، دو رکعت نماز بگذارد وحمد الهی را بگوید. [2]

 

 

علی ـ علیه السّلام ـ فرماید: چون عروسی وارد شد، داماد دو رکعت نماز گزارده، دست بر پیشانی او بکشد و بگوید: خدایا! همسرم را برای من و مرا برای او مبارک گردان، و مادام که برای ما توافق خواسته ای زندگیمان را میمون ومبارک قرار ده، و چنانچه کار به جدایی کشید در مفارقت نیز خیر و خوبی مقدر فرما.[3]

 • علی اصغر کشاورز

 


دو رکعت است و در هر رکعت بعد از حمد، سوره انعام خوانده می شود.[1]


نماز روز اول هر ماه مستحب است در روز اول هر ماهی نماز خوانده شود. وقتش از اول صبح تا مغرب بوده و آن دو رکعت است. در رکعت اول بعد از حمد سی مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم بعد از حمد سی مرتبه سوره قدر بخواند و بعد از نماز هر مقداری که می تواند صدقه دهد. با این عمل، سلامتی آن ماه را برای خویش خریده است.[2]

 

 • علی اصغر کشاورز

جایگاه نماز در اندیشه امام رضا (ع)

در کتب معتبر حدیثی، متنی از امام رضا(ع) با موضوع تشریح اصول و مبانی دین اسلام نقل شده است که همچون رساله‌ای جامع و کامل در باب احکام دین خدا، فرائض، سنن و اعتقادات مذهب تشیع می‌باشد. اگرچه این رساله در پاسخ به درخواست مأمون عباسی توسط آن امام همام نگارش یافته اما صرف نظر از اهداف سیاسی مأمون از چنین درخواستی، آنچه امروزه برای شیعیان و محبین ائمه اطهار(ع) ارزشمند و قابل توجه می‌باشد، نگاشته مکتوبی است که از آن حضرت بر جای مانده و بیان کننده بسیاری از عقاید و احکام دین مبین اسلام می‌باشد.

 • علی اصغر کشاورز

آرامش روانی خانوادهآیه شریفه‌ «الا بذکر اللّه تطمئن القلوب؛ [۱] (حکایت از آن دارد که) با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌گیرد». دل پایگاه نفس آدمی است و آنگاه که دل آرام گیرد، نفس انسان نیز اطمینان می‌یابد. پس برای داشتن دلی آرام و قلبی مطمئن باید به ذکر باری تعالی پرداخت. و قرآن می‌فرماید: «و لذکر اللّه اکبر؛ [۲] ذکر اکبر خدا نماز است»؛ نتیجه آن که چون گویندگان ذکر الهی که دل‌هایی آرام و نفوسی مطمئن دارند، گرد هم آیند و خانواده‌ای را شکل بخشند، آن خانواده از آرامش برخوردار است و در خانه آرام، صفا و صمیمیت موج می‌زند و مالامال از نور خداست.
در خانه ما رونق اگر نیست صفا هست هر جا که صفا هست در آن نور خدا هست
نماز خواندن و انجام عبادت، برای نمازگزار آرامش روانی پدید می‌آورد و دل مؤمن را امنیت می‌بخشد، آن‌هایی که توفیق بیشتری در برگزاری نماز داشته‌اند، به آرامش بیشتری نیز دست یافته‌اند. یعنی آن‌ها که علاوه بر انجام فرایض مبادرت به خواندن نوافل نیز نموده‌اند، در بررسی‌های موردی آرامش بیشتری را گزارش کرده‌اند و همین باعث شده تا دیگران را نیز به انجام نوافل توصیه کنند. سخن چنین کسانی این است که:
برخیز که عاشقان به شب راز کنند گرد در و بام دوست پرواز کنند

 • علی اصغر کشاورز

نماز نیاز فطری توام با زیبایی و عشق است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، دکتر علیرضا درویش نژاد در همایش «مسجد، نماز و فضای مجازی» ضمن تبریک حلول ماه ربیع‌الاول، با یادآوری اینکه وجه مشترک همه انبیا الهی دعوت بشریت به یکتاپرستی بود، خاطرنشان کرد: هیچ پیامبری با تحکم آدم‌ها را دعوت نکرد و بلکه با شیوه‌های جذاب و بیان زیبایی‌های دین افراد را دعوت می‌کردند.
وی با اشاره به اینکه همه دعوت‌های ملکوتی و معنوی برای رسیدن به کمال، به زیبایی نیاز دارد، افزود: یکی از ویژگی‌های رسول گرامی اسلام (ص)، رحمه للعالمین، اسوه حسنه و الگوی نیکوست.
دکتر درویش نژاد به میزبانی استان هرمزگان از بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز اشاره کرد و گفت: معتقدیم که همه ناهنجاری‌ها به‌وسیله نهادینه شدن فرهنگ نماز از بین می‌رود و از این‌رو باید دعوت برای اقامه داشتن نماز به زیبایی معنوی هم در شکل ظاهر و هم محتوا توجه کنیم.
وی با استناد به حدیثی از پیامبر (ص) که می‌فرماید: «نماز نور چشم من است»، عنوان کرد: زیبایی‌های نور باید درک شود، با تحکم و اکراه نمی‌شود افراد را نمازخوان کرد.

 • علی اصغر کشاورز


استاد آقاتی

دانلود
حجم: 2.97 مگابایت

استاد طوسی

دانلود
حجم: 1.71 مگابایت

انتظاری

دانلود
حجم: 3.32 مگابایت
 • علی اصغر کشاورز

کتاب الکترونیک آقا از نماز می‌گوید (آندروید)

                                                                کتاب الکترونیک آقا از نماز ‌می‌گوید

                                                                سیستم عامل: آندروید

                                                                امکانات کتاب:

                                                                فهرست مطالب 

                                                                جستجو در هر بخش

                                                                جستجو در کل کتاب

                                                                تغییر اندازه متن کتاب

                                                                امکان برگزیده کردن مطالب

                                                                و.....

دریافت در ادامه مطلب

 • علی اصغر کشاورز

معنا دادن به زندگانی


ویکتور فرانکل
کخود بنیانگذار مکتب سوم درمانی دین و مکتب معنا درمانی است، در کتاب خود که آن را «انسان در جستجوی معنا» نامیده است، بر این باور است که انسان آنگاه از سلامت روانی برخودار است و آنگاه آرامش را لمس می‌کند که در زندگانی خود احساس معنا کند و او در وهله نخست عشق را عامل ایجاد چنین معنایی می‌داند که عشق به یک آرمان و عشق به دیگری مورد نظر اوست و او خود می‌نویسد که یکبار یک عالم یهودی که معنای زندگانی را از دست داده بود، نزدم آمد و من با ایمانی که در وجودش بود زندگی او را معنی دار ساختم.

 • علی اصغر کشاورز


هر آن کس با نماز است

همیشه سر فراز است

نماز آرد سعادت

دهد جان را طراوت

به هر جا و به هر کار

خدا را در نظر دار

مشو ای طفل عاقل

ز حق یک لحظه غافل

نماز اساس دین است

   نماز ستون دین است

 • علی اصغر کشاورز